Bezpiecznie i do celu, czyli jak jeździć zimą?

Jazda samochodem w czasie zimy

Okres zimowy na drogach wymaga od kierowców specjalnego przygotowania auta oraz większej koncentracji podczas jazdy. Zimą zdarza się najwięcej stłuczek na drogach, szczególnie w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest duży.

Czy aby bezpiecznie podróżować zimą, wystarczy tylko jeździć wolniej i ostrożniej? Zachęcamy do zapoznania się kilkoma poradami, które ułatwią jazdę samochodem w czasie zimy.

Zanim wyjedziesz w trasę – zrób przegląd!

Przed pierwszym śniegiem na drogach obowiązkowo należy wykonać przegląd samochodu. Jazda zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość kierowców przestrzega tej zasady.

Warto również zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce działają nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad pojazdem i wypaść z drogi podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w czasie lata i jesieni – zimą może doprowadzić do wypadku lub stłuczki.

Najlepiej przed okresem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Wypożyczalnia samochodów Carnet prowadzi wynajem aut, które są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.

Przed wypożyczeniem każdego auta, sprawdzamy jego stan techniczny, aby zapewnić klientom najwyższy komfort jazdy i najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Bezpiecznie i do celu, czyli jak jeździć zimą?

Jak ruszać samochodem?

Sposób, w jaki rusza się samochodem w czasie zimy wydaje się mało istotny, jednak warto pamiętać o jeden zasadzie. Jeśli kierowca będzie zbyt mocno wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami najpierw się rozgrzeje i roztopi, a później zamarznie, tworząc lód. Może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed wyjechaniem z parkingu. Samochód zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeśli auto utknęło w zaspie? Przede wszystkim nie panikować i zbyt mocno nie wciskać pedału gazu – to może tylko pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku razowego powtórzenia poniższych czynności:

  • w pierwszej kolejności należy wyprostować koła,

  • następnie delikatnie wcisnąć pedał gazu.
  • kiedy auto zacznie się zakopywać, należy dynamicznie wcisnąć sprzęgło,

  • następnie należy ponownie wcisnąć pedał gazu.

 

 

 

Podczas zimy nie ufaj innym kierowcom

Nadmierna brawura jest z najczęstszą przyczyn stłuczek w czasie zimy. Należy zachować bezpieczny odstęp, szczególnie w mieście, gdzie ruch na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony kierowca powinien zachować ostrożność w czasie jazdy, nie tylko ze względu na złe warunki na drodze, ale również na zachowanie innych kierowców.

Trudno przewidzieć zachowania wszystkich uczestników ruchu, dlatego najlepiej w czasie zimy zastosować zasadę „ograniczonego zaufania”. Oprócz innych samochodów na drodze, uwagę kierowcy powinna być skoncentrowana na pieszych i rowerzystach.

Aby uniknąć stłuczki i wypadku – zachowaj większy odstęp. Ten prosty krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Wypożyczalnia Carnet prowadzi wynajem samochodów dostawczych oraz osobowych w korzystnych cenach. Dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowaliśmy możliwość wypożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

Reklama i budowa wizerunku w sieci:
Pozycjonowanie stron Widoczni

Formularz kontaktowy