Już niedługo rozpocznie się kalendarzowe lato. To najlepszy czas na zaplanowanie rodzinnego urlopu lub wyjazdu za granicę z przyjaciółmi. Wśród osób, które planują zagraniczną wycieczkę, spora część decyduje się na wyjazd do sąsiednich państw, m.in. Niemiec, Czech czy Słowacji. Mały dystans pozwala na zaplanowanie podróży samochodem, nawet jeśli wyjeżdżamy z małymi dziećmi. Niezwykle popularna jest również Chorwacja, która gwarantuje niemal idealną pogodę podczas całego lata, niezapomniane widoki oraz stosunkowe tani koszt wyjazdu.
O czym warto pamiętać, planując wyjazd za granicę? Przede wszystkim o ubezpieczeniu – wyjeżdżając do krajów Unii Europejskiej, warto złożyć wniosek o wydanie bezpłatnej Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Aby ją otrzymać, wystarczy odpowiednio wcześniej złożyć wniosek do najbliższego NFZ. Dzięki karcie, możesz skorzystać z podstawowych usług medycznych w czasie wyjazdu. Planujesz wycieczkę do Czech, Słowacji, Niemiec lub Chorwacji? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami.
Wycieczka do Niemiec
Wyjeżdżając samochodem do Niemiec, należy przede wszystkim pamiętać o tzw. zielonej strefie. Do ścisłego centrum miasta mogą wjechać samochody, które spełniają odpowiednie normy emisji spalin. W tym celu należy, kupić odpowiednią plakietkę, która dostępna jest w urzędach komunikacji, na stacjach diagnostycznych czy w warsztatach samochodowych. Do Berlina i Hanoweru nie mogą wjechać samochody osobowe i dostawcze, które nie spełniają wymogów zielonej strefy. W praktyce oznacza to, że samochody starsze, które nie posiadają katalizatora i filtrów, nie mogą wjechać do centrum miast. Należy o tym pamiętać planując wyjazd do Niemiec, w razie złamania przepisów można otrzymać mandat nawet w wysokości 40 euro.
Największą zaletą, którą doceni każdy kierowca w Niemczech są bezpłatne autostrady, które pozwalają na szybką podróż na terenie całego kraju.
Wakacje w Czechach i Słowacji
Wycieczka do naszych południowych sąsiadów to najlepsza propozycja dla miłośników gór, jaskiń i malowniczych miasteczek. Większość osób najczęściej decyduje się na wyjazd do Pragi lub Bratysławy. Oba miasta oferują szereg atrakcji, od zabytków po ciekawe wydarzenia kulturalne.
Wyjeżdżając do Czech, należy pamiętać, aby wcześniej wymienić złotówki na czeskie korony. Kurs jest zdecydowanie bardziej korzystny w Polsce, dlatego warto udać się do kantoru jeszcze przez wyjazdem. Planujący wyjazd do Słowacji, mogą wymienić pieniądze na miejscu – u naszych sąsiadów płacimy w euro.
Przepisy, obowiązujące na drogach są podobne do obowiązujących w Polsce. Kierowców obowiązuje całoroczna jazda z włączonymi światłami mijania oraz obowiązek posiadania kamizelki odblaskowej. Korzystanie z autostrad oraz dróg szybkiego ruchu jest odpłatne i wymaga wykupienia winiety. Koszt dokumentu na 10 dni waha się od 40 do 50 złotych.
Samochodem do Chorwacji
Chorwacja uznaje polskie prawo jazdy, dlatego nie ma żadnych ograniczeń co do podróżowania po kraju. Należy pamiętać o zebraniu ze sobą:
- dowodu rejestracyjnego,
- dokumentu potwierdzający wykonanie badania technicznego,
- ważnego OC.
Jeśli planujesz odwiedzić Dubrownik, czyli jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji, pamiętaj, że będziesz przejeżdżać przez terytorium Bośni oraz Hercegowiny, która nie jest państwem członkowskim UE. Przy przekraczaniu granicy z tym krajem, należy wylegitymować się ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Nie ma konieczności uzyskania wizy.