Wynajem samochodu po stłuczce lub wypadku

Wypadek samochodowy zawsze jest bardzo stresującym doświadczeniem. Nawet jeśli kierowcy i pasażerom nic się nie stało, to zawsze pojawia się pytanie “i co dalej z autem?”.

Oddanie samochodu do naprawy jest szczególnie uciążliwe dla osób, które dojeżdżają autem do i z pracy. Nie u każdego występuje dobre skomunikowanie na trasie praca-dom. Właśnie dlatego warto wynająć samochód zastępczy na czas naprawy dotychczasowego auta.

Wypadek - jak działa ubezpieczenie OC?

Jeżeli kto inny był sprawcą wypadku, to koszty zostaną pokryte z OC sprawcy. Jeżeli jednak wina leży po Twojej stronie, to naprawa zostanie pokryta z Twojego ubezpieczenia OC. Działa ono w momencie, gdy osoba posiadająca ubezpieczenie wyrządzi komuś szkodę (osobową lub rzeczową). Dotyczy to zarówno uszczerbku na zdrowiu, jak i uszkodzenia mienia (pojazdu). Trzeba pamiętać o tym, że polisa OC jest przypisana do konkretnego samochodu, a nie do kierowcy.

Wynajem samochodu po stłuczce lub wypadku

Kiedy ubezpieczalnia może odmówić opłacenia auta zastępczego?

Ubezpieczalnia może pokryć koszty naprawy auta z OC, ale nie zawsze może zgodzić się na pokrycie kosztów wynajmu samochodu. Jeżeli chodzi o auto zastępcze, to koszt jego wypożyczenia pokrywany jest każdorazowo z ubezpieczenia sprawcy wypadku. Więcej na temat wnioskowania o auto zastępcze z OC sprawcy można przeczytać w artykule Wniosek o auto zastępcze z OC sprawcy.

W jakich sytuacjach ubezpieczalnia nie pokryje kosztów wynajmu samochodu zastępczego?

  • Jeżeli poszkodowany korzysta z samochodu na tyle rzadko, by jego brak nie zaburzył funkcjonowania jego (lub jego rodziny)
  • Jeżeli samochód, który poszkodowany chce wynająć, należy do bardziej kosztownych i luksusowych (auto zastępcze powinno mieć zbliżoną wartość do auta, którym poszkodowany poruszał się do tej pory)
  • Poszkodowany ma drugi samochód

Wypożyczalnia samochodów może pomóc poszkodowanemu w wyborze odpowiedniego samochodu. Bardzo często wypożyczalnie aut same kontaktują się z ubezpieczycielem, który zdecydował się opłacić wynajem samochodu. Najczęściej wybrany już samochód jest podstawiany pod dom poszkodowanego, ale może się zdarzyć, że będzie on musiał nie tylko osobiście odebrać auto, ale także osobiście je oddać. W artykule Po czym poznać dobrą wypożyczalnię aut? można przeczytać na co zwrócić uwagę, porównując wypożyczalnie samochodów.

 

Wynajęcie samochodu zastępczego wcale nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Jeżeli auto to główny środek transportu poszkodowanego, to warto wystąpić do ubezpieczyciela o pokrycie kosztów wynajmu z OC sprawcy. Obecnie wypożyczalnie aut same kontaktują się z ubezpieczycielem w imieniu poszkodowanego, a także wprowadzają wiele udogodnień, dzięki którym poszkodowany wcale nie będzie musiał stawiać się osobiście po auto zastępcze. Dzięki temu cała sytuacja jest dużo mniej stresująca dla obu stron.
 

Reklama i budowa wizerunku w sieci:
Pozycjonowanie stron Widoczni

Formularz kontaktowy