Wynajem długoterminowy auta firmowego zamiast leasingu - dlaczego warto?

Samochód osobowy to obecnie najpopularniejszy środek lokomocji, wykorzystywany przede wszystkim w ramach użytku prywatnego, ale także na potrzeby różnego rodzaju działalności gospodarczych. Auta firmowe są użytkowane zarówno przez pracowników, jak i przez samych przedsiębiorców. W związku z powyższym każdy podatnik powinien wiedzieć w jaki sposób poprawnie rozliczyć auto osobowe w firmie. Duże znaczenie ma w tym przypadku to, czy jest to auto wynajęte z wypożyczalni czy może pochodzące z leasingu.

Dnia 1 lipca 2015 roku weszła w życie ustawa dotycząca zmiany zasad odliczania VAT od aut firmowych, a także wydatków z nimi związanych. Zapewne nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, że jest to okazja, by zyskać. W jaki sposób to zrobić? Polskie prawo, poza leasingiem czy kupnem auta na kredyt, dopuszcza także opcję wynajmu długoterminowego, który pod kątem finansowym jest najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Różnice pomiędzy wynajmem długoterminowym, a leasingiem

Wynajem długoterminowy samochodu obejmuje przeważnie okres od 1 miesiąca do nawet 5 lat. Taka forma wypożyczenia to w perspektywie czasowej duża oszczędność, ponieważ całkowity koszt takiej formy wynajmu jest o około 25-35% niższy niż ma to miejsce w przypadku wypożyczenia samochodu na krótki okres czasu. Największa korzyść polega w tym przypadku na tym, że przedsiębiorca zyskuje możliwość precyzyjnego zarządzania kosztami floty firmowej. Można powiedzieć, że wynajem długoterminowy jest usługą zbliżoną do leasingu, ponieważ firma nie posiada auta na własność, ale płaci wypożyczalni za możliwość jego użytkowania. Co jednak istotne w przypadku wynajmu samochodu, przedsiębiorca nie musi się martwić o bieżącą obsługę samochodu, serwisowanie czy ubezpieczenie. Kwota uzgodniona w umowie wynajmu obejmuje nie tylko wynajem pojazdu, ale także jego kompleksową obsługę.

Wynajem długoterminowy auta firmowego zamiast leasingu - dlaczego warto?

Z myślą o rozwoju firmy

Zasadnicza różnica pomiędzy wynajmem długoterminowym, a leasingiem polega na tym, że przy wynajmie nie ma możliwości zakupu auta po zakończeniu umowy. Dzięki temu przedsiębiorca może potraktować raty w kategorii kosztów uzyskania przychodu. Korzyści z wynajmu pojazdu można także upatrywać w tym, że użytkownik pojazdu nie zostanie zaskoczony kosztami utrzymania pojazdu, ponieważ wszelkie warunki, w tym również finansowe zostały już na początku ustalone w umowie. Przewaga wynajmu nad leasingiem polega także na tym, że wypożyczenie auta na dłuższy okres czasu nie wpływa na zmiany zdolności kredytowej właściciela firmy, a w sytuacji awarii otrzymuje on auto zastępcze z wypożyczalni. Dzięki temu firma może przez cały czas funkcjonować sprawnie i efektywnie. W odróżnieniu od leasingu, przy wynajmie przeważnie opłata wstępna nie jest wymagana.

Perspektywy związane z wynajmem długoterminowym

Wszystko wskazuje na to, że wynajem samochodu na dłuższy okres czasu jest nowoczesnym i wygodnym sposobem zarówno na użytkowanie, jak i finansowanie pojazdów, który pozytywnie wpływa na rozwój firmy, ponieważ pozwala przedsiębiorcom skupić się bezpośrednio na celach biznesowych. Do niedawna z możliwości długoterminowego wynajmu auta mogły skorzystać tylko duże firmy (powyżej 20 samochodów we flocie). Obecnie ta szansa jest także w zasięgu mniejszych przedsiębiorstw. Nie ulega wątpliwości, że jest to opłacalne i komfortowe rozwiązanie, które stanowi coraz większą konkurencję dla tradycyjnych form finansowania firmowych aut.

Reklama i budowa wizerunku w sieci:
Pozycjonowanie stron Widoczni

Formularz kontaktowy