Wniosek o auto zastępcze z OC sprawcy

Brałeś udział w stłuczce, która nie wydarzyła się z Twojej winy i Twój pojazd jest teraz w naprawie?

Jeśli samochód jest Ci niezbędny do codziennego funkcjonowania, nie musisz się martwić - przysługuje Ci auto zastępcze, którego koszt zostanie pokryty przez OC sprawcy wypadku.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o auto zastępcze z OC sprawcy może ubiegać się każdy, kto brał udział w stłuczce spowodowanej przez stronę przeciwną i w jej wyniku został pozbawiony środka transportu. Nieistotne jest to, do jakich celów - prywatnych czy zawodowych - używasz pojazdu. Jeśli stwierdzisz, że brak auta naraża Cię na niewygody, masz prawo ubiegać się o samochód zastępczy.

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku?

Wniosek o auto zastępcze możesz złożyć bezpośrednio u ubezpieczyciela, takie rozwiązanie w ofercie ma jednak również wiele warsztatów oraz wypożyczalni samochodowych. Część z nich dodatkowo oferuje tę usługę bezkosztowo - zdając sobie sprawę, że nie każdy może sobie pozwolić na kilkunastodniowy wynajem pojazdu, a następnie oczekiwanie na zwrot tych środków, podejmują się rozwiązać tę sprawę bezpośrednio z ubezpieczycielem sprawcy.

Aby uzyskać zastępczy pojazd będziesz musiał dopełnić kilku formalności. Pamiętaj więc, żeby zaopatrzyć się w:

  • dowód osobisty,
  • prawo jazdy,
  • dowód rejestracyjny poszkodowanego auta,
  • numer i datę szkody,
  • dane polisy OC sprawcy,
  • dokument z Towarzystwa Ubezpieczeniowego z informacją o przyjęciu szkody do likwidacji oraz możliwości wynajmu pojazdu.
Wniosek o auto zastępcze z OC sprawcy

O czym warto pamiętać?

Samochód zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swojego pojazdu na co dzień, jednak tylko wtedy, jeśli nie posiadasz innego środka transportu. Jeśli masz w posiadaniu drugie auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj też o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie może być autem wyższej klasy niż to, którego właścicielem jesteś, a stawka za wynajem nie może przekraczać średniej stawki na rynku.

Czas korzystania z auta zastępczego

Dodatkowo korzystać z wypożyczonego samochodu możesz już od dnia zaistnienia szkody, aż do momentu odebrania własnego pojazdu z naprawy lub - w sytuacji, gdy wystąpi szkoda całkowita - aż do zakupu nowego auta.

Jeśli jednak ubezpieczyciel wykaże, że zbyt długo zwlekałeś z decyzją, również może odmówić pełnego zwrotu pieniędzy.

Reklama i budowa wizerunku w sieci:
Pozycjonowanie stron Widoczni

Formularz kontaktowy