Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji z OC sprawcy?

Nawet najostrożniejszemu kierowcy może przytrafić się czasem stłuczka, po której samochód nie będzie przez jakiś czas nadawał się do jazdy. Jeśli wypadek zdarzył się nie z naszej winy, a sami nie jesteśmy w stanie (lub nie wyobrażamy sobie) poruszać się komunikacją miejską, możemy wynająć samochód zastępczy, a kosztami obciążyć ubezpieczyciela sprawcy kolizji.

Przez długi czas wynajem samochodu z OC sprawcy budziła kontrowersje wśród firm ubezpieczeniowych, które nie chciały płacić za wypożyczone pojazdy. Zmieniło się to po decyzji Sądu Najwyższego z 2011 roku. Sędziowie bowiem uznali, że zwrot kosztów za wynajem auta należy się nawet osobie, która samochód wykorzystuje w celach prywatnych. Jeśli bowiem to nie ona spowodowała wypadek, nie powinna być z tego tytułu narażona na niewygody lub dodatkowe koszta.

Kto może skorzystać z wynajmu?

Wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela sprawcy kolizji może każda osoba, które nie posiada drugiego pojazdu. Nieistotne jest to, czy samochód potrzebny jest nam ze względu na działalność gospodarczą, czy też zamierzamy korzystać z niego w celach prywatnych.

Ale uwaga - auto nie może być wyższej klasy, niż samochód, jakim dysponujemy na co dzień. Dodatkowo stawka za wynajem nie może przekraczać średniej stawki na rynku lokalnym.

Gdzie wynająć auto?

Samochód zastępczy możemy wynająć w dowolnej wypożyczalni - ubezpieczyciel nie może nam jej wskazać, ani określić wysokości stawek wynajmu.

Jak zdobyć samochód zastępczy po kolizji z OC sprawcy?

Na jak długo mogę wynająć auto zastępcze?

Wypożyczyć samochód zastępczy możemy już w dniu zaistnienia szkody lub wstawienia naszego pojazdu do warsztatu. Będziemy mogli z niego korzystać:

  • do momentu odebrania naprawionego auta
  • jeśli zaistnieje tzw. szkoda całkowita - do czasu, aż nie zakupimy nowego samochodu.

W tym drugim przypadku należy jednak uważać, bo jeśli ubezpieczyciel wykaże, że celowo zwlekaliśmy z kupnem, może nie zwrócić nam pieniędzy za wypożyczenie.

Skąd wziąć na to pieniądze?

Wynajem auta zastępczego na kilka, a nawet kilkanaście dni może być dla nas nieprzewidzianym sporym wydatkiem. Nie zawsze mamy w zanadrzu oszczędności, które możemy przeznaczyć na taki cel - zwłaszcza, że nie wiemy dokładnie, kiedy ubezpieczyciel je nam zwróci. Dlatego wiele wypożyczalni wprowadziło usługę bezgotówkowego wynajmu - nie tylko dostarczają nam auto, ale również same zajmują się kontaktem z ubezpieczycielem i rozliczeniem należności za okres wynajmu. Mimo to warto zadbać o zebranie wszystkich dokumentów, które potwierdzą, że wynajem auta w określonym czasie był konieczny - na wypadek, gdyby ubezpieczyciel próbował dowieść, że korzystaliśmy z usługi zbyt długo.

Reklama i budowa wizerunku w sieci:
Pozycjonowanie stron Widoczni

Formularz kontaktowy